Yunan Mitolojisi – Hera

Rhea’dan doğma, Kronos’dan olma Hera Olimpos’un en güzel tanrıçasıymış. Gelgelelim iş bununla bitmiyor. Zeus’un kız kardeşi ve karısıydı aynı zamanda.

hera

hera

Zeus’u yazdığım yazıda da bahsettiğim gibi Zeus onu ancak kuğu kuşu şekline bürünerek ve göğsüne sarılarak baştan çıkarmıştır. Kadınların koruyucu tanrıçası ve Zeus’un karısı olmasından mütevellit onun bir diğer görevi ise evlilikleri koruyup kollamaktı.  Efsanelere göre çok kıskanç olan Hera ablamız,  tekeşlilik kavramının modeli olduğundan iffetin ve eşe saygının simgesi olarak görünür.

Zeus’dan dört çocuğu vardır: Ares savaş tanrısı, Eris uyumsuzluk tanrıçası, doğum yatağı tanrıçası Eilithyia ve gençlik tanrıçası Hebe. Ancak Hera’nın büyük olağanüstü güçleri sayesinde ateş tanrısı olan Hephaistos’u tek başına yarattığı öne sürülür.

 

Kutsal Evlilik

Zeus ve Hera - Kutsal evlilik

Zeus ve Hera – Kutsal evlilik

Birçok Yunan topluluğu bütün antik dünyada yaygın olan kutsal evlilik (hieros gamos) törenini her yıl değişil biçimlerde yapardı. Zeus ve Hera’nın evliliklerine ait canlandırmayı halktan kişiler veya heykellerden tasvirlerle yaparlardı. Bu evlilik gösterilerinin Hera’yı sevip saydıklarını önemle sayabiliriz.

Hera’nın da gururunu ifade eden tavus kuşu ve otoriteyi belirten asa ile bütünleştiği simgelerdenmiş..

Özet geçerek toplamak gerekirse; Zeus baba ise Hera’ya da ana diyebiliriz. Sadakat evlilik toplum düzeninin savunmasında baş tanrıçaydı. Tanrıların Kraliçesiydi. Hera canımız ciğerimiz anamızdı bizim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>